Pozícióméretezés a tőzsdén

Mivel rövid távon nem kiszámítható a tőzsde, légy óvatos, és ha az én stratégiámat követed, csak olyan pénzt fektess bele, amire legalább 2-3 évig nem lesz szükséged. Ennyi idő alatt azért már megmozdulnak a részvények, ha jókat választottál ki. Ha olvastad korábbi bejegyzéseimet, tudhatod, hogy elég nagy hozamok jönnek szóba a stratégiám által, így megéri ennyit várni.

Azt, hogy mennyi pénzt rakj a tőzsdébe, a diverzifikáció fogalma és az alternatív befektetési lehetőségek vonzósága is befolyásolja. 

A diverzifikáció annyit jelent, hogy ne mindent egy lapra rakj fel. Ne legyen minden pénzed a tőzsdében, hanem mondjuk ingatlanba és más pénzügyi eszközökbe (weboldalak, luxusórák, autók stb) is fektess, mert ha az egyik befektetésednél beüt a krach, akkor remélhetőleg a többi nem lesz érintve. Érdemes abban is gondolkodni, hogy milyen fajta krachok üthetnek be, és úgy alakítani a portfóliódat, hogy ne essen több befektetésed értéke ugyan azon válságos helyzet bekövetkeztekor. 

Az alternatív befektetési lehetőségek (pl ingatlan) vizsgálata nem csak a diverzifikáció miatt fontos…tedd fel a kérdést, van valami, ami ugyan olyan időtávon magasabb hozammal kecsegtet, ugyan akkora vagy kisebb rizikó mellett? Ha van egy jóval jobb lehetőség, lehet, hogy abba érdemes inkább fektetni.

A tőzsdén belül is diverzifikálhatsz…Én általában kb 5-10 részvényt tartok egyszerre. Ez szerintem pont elég a rizikó csökkentésére. Több céget nehéz is lenne követni közelről. De fontos, hogy jól ismerd a befektetéseidet. Ha lehet, mindenkinél jobban: Akkor tudod jól megítélni az eseményeket, s megfelelően reagálni rájuk. Warren Buffett szerint a diverzifikáció annak hasznos, aki nem tudja mit csinál. Azt is ő mondta, hogy a diverzifikáció megőrzi a vagyont, a koncentráció pedig építi. Mi ugyan nem vagyunk olyan jó befektetők, mint ő, szóval jobban oda kell figyelnünk, de van valami a mondásaiban!

A részvényportfólión belüli pozíciók méretezése szintén attól függ, hogy milyen egy-egy részvény hozampotenciálja és rizikóprofilja. Én sokszor elég nagy százalékos arányban tartok egy egy részvényt (akár bőven 20% felett), melynél nagy a meggyőződésem; s a többit csak kicsiben. De ezt nem nagyon ajánlom, csak ha tényleg jól ismered a szóban forgó részvényed. 

Az ilyen kis cégek részvényeibe, amelyekbe én fektetek, érdemes fokozatosan beszállni. Ha például egy új részvényről olvasok, mely épp nagyon jó számokat jelentett, akkor pár kritérium alapján hamar meg tudom ítélni hogy komolyabban is tetszik-e (ezekről a kritériumokról a következő bejegyzésemben olvashatsz majd), s ha igen, akkor veszek belőle egy kisebb mennyiséget. Sok ismerősöm például a 1/3-os szabályt követi: először a végsőleg kívánt méret egy harmadát veszi meg; ha már jól megismerte a részvényt, akkor a második egyharmadot; majd ha az idő múlásával továbbra is jól teljesít a mögöttes cég és beigazolódni látszik az elmélete, akkor a harmadik egyharmadot. Ha ezt követed, szintén csökkentheted a rizikót. 

Összefoglalva, nyilván a lehető legkisebb rizikó mellett szeretnénk minél nagyobb hozamot elérni, s ennek tükrében kell kialakítanunk az egyes pozícióink méretét a tőzsdén belül és más befektetések esetében is. Ebben segíthetnek a fenti gondolatok.

Ha Értécashek voltak ezek az infók számodra, csatlakozz a csoportomhoz is: https://www.facebook.com/groups/729343041873837