A pénzkeresés módjai kereskedelmi ingatlanokkal

A lakóingatlanokon kívül kereskedelmi ingatlanokba is lehet befektetni és velük pénzt keresni. Kereskedelmi (vagy üzletinek is hívott) ingatlanok például a gyártócsarnokok, raktárak, irodák, üzlethelységek.

Tegyük fel hogy veszünk egy kereskedelmi ingatlant és a vételár 80%-át hitelből finanszírozzuk. Ha a vétel után valamikor 20%-kal felmegy az ingatlan ára, akkor tulajdonképpen megdupláztuk a befektetett pénzünket.

Az üzleti ingatlanok ára főképp a következő okok miatt szokott felmenni:

A) Az egész ingatlanpiac emelkedik

B) Felfejlődik a környék

C) Felújításokat, változtatásokat végzünk az ingatlanon

De vannak még további lehetőségek is az ár növelésére.

Például, csökkenthetjük az ingatlan kihasználatlanságát (például egy irodaház esetében úgy, hogy kiadjuk a még üresen álló irodákat, ha vannak ilyenek) vagy a piaci bérleti díj alatt bérbeadott ingatlan bérleti díját megemelhetjük a piaci szintre. Ezen két intézkedés által több bérleti díjat tudunk elkérni, amely magasabb ingatlanárat eredményez, mivel a kereskedelmi ingatlanok értéke egyenesen arányos az általuk kitermelt bérleti díjjal (az értéküket egészen pontosan a piac úgy állapítja meg, hogy az ingatlan bérbeadásából befolyó bérleti díjat megszorozza egy szorzószámmal, mely szorzószám az aktuális ingatlanpiaci hangulattól, a lokációtól, az ingatlan típusától stb függ).

Emellett vásárolhatunk eleve olcsón egy ingatlant, tehát piaci ár alatt (mert például nehéz pénzügyi helyzetbe került a tulajdonos, és gyorsan meg akar válni az ingatlanától, így hajlandó jelentősebb összeget engedni az árból). Ekkor azonnal nyerünk az üzleten.

Végül amíg tartjuk az ingatlant, addig is folyik be belőle bérleti díj, s ha ez magasabb mint a bérbeadással kapcsolatos költségeink (pl hiteltörlesztés) akkor ebből is van némi hasznunk. Ráadásul a hiteltörlesztés sem 100%-ban költség, mert az őt alkotó egyik összetevő – a tőketartozás – törlesztése, csökkenti a fennálló hiteltartozásunkat (és ha eladjuk az ingatlant, már csak az abban a pillanatban fennálló – tehát már kisebb – tartozást kell visszafizetni a banknak, a többi pénz a mienk marad).

És ha ezeket a tényezőket még halmozni is tudjuk – azzal igen erőteljes hatást, vagyis hozamot érhetünk el.

Az ingatlanárak és speciell a kereskedelmi ingatlanok ára is emelkedett általában az elmúlt pár évben Európában és az USA-ban. A jelenlegi magyarországi gazdasági környezetből fakadóan (magas infláció, magas kamatok, recesszió, magas hozamú alternatív befektetési lehetőségek) és a hasonló problémákkal küzdő nyugaton már megfigyelhető kereskedelmi-ingatlanárcsökkenés miatt szerintem az elkövetkező időszakban az itthoni üzleti ingatlanok piacán is lesznek jó lehetőségek.