A mai magas kamatok és az infláció még velünk fognak maradni szerintem egy ideig (itt most nem feltétlenül csak Magyarországról beszélek). Ez azt jelenti hogy a befektetéseken elérhető hozam is átlagon felüli. Egy ilyen gazdasági környezetben ha nagyobb tőkéd van és befekteted, nagyon jól fogsz járni, míg ha átlagos – vagy még ha átlagon felüli – keresetű alkalmazott vagy, akkor le fogsz maradni. Ha az utóbbi igaz rád, akkor a jó hír az, hogy lehet ellene tenni, hogy hogyan, arra mindjárt rátérek. De előbb had magyarázzam meg, hogy miért fog kialakulni ez a különbség, számszakilag. Ha van 50 M Ft-od, és azt befekteted évi 10%-os hozam mellett, akkor 10 év múlva, kicsivel több mint 130 M Ft-od lesz. Tegyük még fel, hogy mellette dolgozol, de minden hónapban feléled a keresetedet, de legalábbis nem sokat tudsz félrerakni. Így megmarad a 130 M Ft-od. Ez egy elég jó helyzet neked. De mi van ha csak a kereseted van, és kezdőtőkéd nincs? A magas kamatok azt eredményezik a kamatos kamat jelensége miatt, hogy akinek van befektethető kezdőtőkéje és be is fekteti azt, az átlagon felül is jól fog járni; akinek pedig nincs, az nem tudja behozni a hátrányát.
Nem kell csüggedned akkor se, ha még nincs nagy kezdőtőkéd. A következőket teheted:
A pénzügyi világban „eszközöknek” nevezik az olyan vagyontárgyakat mint egy privát kézben lévő vagy egy tőzsdén jegyzett cég, vagy egy ingatlan.
1) Eszközöket teremthetsz (cég indítás egy jó kilátásokkal rendelkező területen (pl tech/internet); ingatlant fejlesztés) – eleinte hitelből vagy kockázati tőke bevonásával
2) Eszközökkel kereskedhetsz (cégek és ingatlanok adásvétele) – eleinte hitelből vagy kereshetsz hozzá befektetőket (haverok stb)
3) Meglévő szaktudásodat felhasználhatod egy netes vállalkozás indításához (tanfolyamok eladása, hírlevél, tanácsadás…), vagy megtanulhatsz ehhez egy új területet – nincs nagy tőkeigénye
Nagyjából ez a három választásod van, ha fel akarsz zárkózni.
Viszont a magas kezdőtőke még azért is fontos, mert úgy tűnik hogy az államokra egyre kevésbé támaszkodhatsz majd nyugdíjas korodban – a keresők száma fogy, és gyakorlatilag ők fogják finanszírozni a nyugdíjadat. De egy másik ok, hogy a cégek is egyre nehezebb helyzetbe fognak kerülni szerintem, mivel az internet lehetővé teszi, hogy az emberek ne központilag, vagyis nagy cégek alkalmazottaiként, hanem egyénileg keressenek pénzt (decentralizáció) (lásd pl a fenti 3)-as pontot). Ráadásul a munkavállalóknak egyre nagyobb versennyel kell szembenézniük, mivel az olcsó keleti munkaerő nem csak fizikai formában, hanem a work-from-home és internet okozta lehetőségek miatt már online is beáramolhat a nyugati országokba. Ezen folyamatok pedig csökkenő nyugdíjakhoz és csökkenő bérekhez vezetnek.
Ha tudsz, kezdj el ezek mentén gondolkodni, és szerintem jól fogsz járni.