Beugrik neked valami ha azt a nevet hallod hogy Reginald Lewis? Ha jól sejtem, nem. Én is csak nemrég hallottam őróla, pedig minden oka meglenne a hírnévre. Például mert 1 millió dollárból néhány év alatt 90 millió dollárt csinált, azaz megkilencvenszerezte a pénzét! De hogy is csinálta?
Az a legjobb, hogy semmi űrtudomány nem volt a dologban: vett egy céget, majd megnövelte a vállalat nyereségét, és ezáltal el tudta őt adni drágábban. Najó, mint általában az lenni szokott, részleteiben nem volt azért ennyire egyszerű a történet (de nem is vészes, ígérem). Nézzük meg tehát a részleteket.
1 millió dollár önerőt rakott a dealbe, és 22 millió dollár hitelt vett fel hozzá; így 23 millió dollárért vett meg 1983-ban egy az abban az évben 6 millió dollár profitot kitermelő céget (azaz 4-szeres szorzót fizetett), mely újságok kiadásával és kinyomtatásával foglalkozott. A vállalkozás nyereségét megnövelte, mely 4 év elteltével már 11 millió dollárra rúgott. Ekkor eladta a vállalatot, 90 millió dollárért (tehát kb 8-szoros szorzón). Amíg az övé volt a cég, visszafizette a megvásárlásához felvett hitelt is, a vállalat évente elért nyereségéből, így megtarthatta az eladási ár nagy részét.
Három fontos mozzanat volt tehát ebben a pénzkeresésben, az egyik, hogy a vételár nagyon nagy részét hitelből tudta finanszírozni, a másik, hogy megnövelte a cég profitját, és a harmadik, hogy visszafizette a hitelt az évek során a cég által elért nyereségből.
A sztoriban van azonban még pár érdekes dolog.
Például hogy Lewis hogyan növelte meg a vállalat nyereségét. Ehhez eladta a felesleges gépeket és ingatlanokat, a többi gép kihasználtsági idejét megnövelte (azzal hogy képeslapokat kezdett el gyártani), és felvett a versenytársaktól menedzsereket, továbbá csökkentette a költségeket is és új termékeket vezetett be.
Ezen kívül tanulságos az is, hogy mert nagyot álmodni, és nem tudta mindenre a választ amikor belevágott a cég megvételébe és a vezetésébe. Hiszen jogászként praktizált előtte.
Így csinált mindössze NÉGY év alatt 1-ből 90-et. Nem semmi teljesítmény, ez még fekvőtámaszból is sok (nekem még négy év alatt is…).
Hát nem inspiráló ez az egész történet?! Azért is, mert ezt ma is bárki véghezviheti, aki beleteszi a kellő munkát. Igaz, hogy ma nem adnak a bankok 1 egység önerő mellé 22 egység hitelt egy normális földi halandónak, de ilyen nagyságú hozamoknál nem is ezen múlik a lényeg. És bármilyen kicsiben el lehet kezdeni, tehát nem muszáj dollármilliókban gondolkodni hozzá, illetve mint arról már írtam, nem is feltétlen kell hozzá a saját zsebedbe nyúlni.
Hasonló, a jelenben lejátszódó történetekről is gyakran értesülök, bár kisebb összegűekről többnyire, és főleg az USA-ában és Nyugat Európában. Ennek ellenére szerintem itthon is lehetnek erre lehetőségek, illetve ezt térképezem most fel én is.
Reginald Lewis volt az első Afro-Amerikai személy, aki felépített egy 1 milliárd dollárosnál nagyobb bevételű céget (az egy másik cég volt).
Több hírnevet érdemelne.
Köszi, hogy elolvastad a cikkem.
Értécash hétvégét,
László