ClearPoint Neuro Inc. – egy befektetés a génterápiába

Ma egy nagyon érdekes befektetésemről fogok írni, mely nagyon izgat engem személy szerint a potenciálisan nagy pénzügyi megtérülése mellett azért is, hogy milyen iparágban található. A ClearPoint Neuro (NASDAQ: CLPT) hardverével és szoftverével segíti az agyműtétek kivitelezését. Napjaink gyakori betegségeinek orvoslása – mint például az epilepsziának, a depressziónak vagy a Parkinson kórnak – sok esetben agyműtétet igényel illetve fog igényelni a jövőben, melynél a CLPT lehetővé teszi az MR-t („Magnetic Resonance”, gondolj az MRI-re) alkalmazó technológiájával, hogy a lézersugár, a gyógyszer, vagy a génterápia pontosan oda jusson el az agyba ahova kell (ami kulcsfontosságú ezeknél a műtéteknél), és ehhez ne legyen szükség nyitott agyműtétre, hanem egy minimálisan invazív beavatkozás is elég legyen (pl csak egy tűvel nyúlnak az agyba). A CLPT tehát ezen beavatkozó eszközöket navigálja valós idős képalkotással, és azt is elérhetővé tette, hogy a hagyományos módon történő agyműtéttel ellentétben, a beteg közben el lehet altatva.

A CLPT befektetésemre én úgy gondolok, hogy a jövőbe fektetek vele be. Azért is, mert még nem profitábilis a cég (habár az előrejelzések szerint egy-két negyedéven belül azok lesznek). De főleg azért, mert a nagy potenciál abban rejlik, hogy jelenleg rengeteg terápia van kifejlesztés alatt, melyek közül ha csak néhány is sikeres lesz 3-7 év múlva, mindnek a CLPT navigációs rendszerét kell majd használniuk a műtéteknél. Ez azért van, mert az amerikai FDA hatósághoz beadott pályázatuknál meg kellett adniuk a gyógyszerkutatóknak hogy milyen módon lesz a helyére eljuttatva a gyógyszer, ami jelenleg a CLPT rendszerét jelenti, és a hatóság előírja hogy az engedélyezés után ugyan az a módszer lehet csak alkalmazva mint amit lejelentettek. Amint engedélyezve lesz egy-két ilyen terápia, a műtétek száma fel fog robbanni. És a CLPT rendszer nem lesz megkerülhető a kivitelezésük folyamán. A CLPT megoldása gyakorlatilag az a mai génterápia kutatók számára (és jövőbeni kivitelezőinek), mint amikor az USA-beli aranyláznál az aranyásóknak ásókat és szitákat adtak el a kereskedők. Ez azt jelenti, hogy ez nem a tipikus, hanem egy kicsit más fajta biotech befektetés: mint az aranyásásnál, úgy itt sem egy-egy gyógyszerkutatás kimenetelén múlik, hogy sikeres lesz-e a cég, hanem egy-két kísérleti fázisú terápia sikeres engedélyezése is elég a bevételek a a nyereség drasztikus emelkedéséhez.

Ami még nagyon érdekes, hogy nemrég bejelentette a ClearPoint hogy a segítségükkel már nem csak az MRI szobában tudják az orvosok a navigációt (iil. az operációt) elvégezni, hanem a műtőkben is. Az MRI gépek nagyon drágák és ezért kis számban terjedtek el, de ezek után ez már nem lesz majd egy korlátozó tényező amikor a műtétek száma fel fog pörögni. Ez egy nagyon jelentős előrelépés.

A piac és a befektetési ötlet méretére egy példát hozott fel a CEO. A Huntington’s kór körülbelül 75.000 embert érint a földön. Ha feltalálnák a gyógyszert ellene, az gyorsan bekerülne az összes beteg agyába (mert ádáz kórról van szó, aminek a testben való terjedését minél előbb meg kellene állítani amikortól majd lehet). 10.000-20.000 Dollárt kap körülbelül a CLPT egy ilyen beavatkozásért. Számoljunk 15.000-rel. 75.000×15.000 = kb 1 milliárd Dollár bevétel, és a marzs 70% fölötti. És ez csak egy betegség…ami ráadásul kevés embert érint. Gondoljunk egy Alzheimerre vagy epilepsziára, amelyek sokkal gyakoribbak. Ezzel szemben a mostani piaci kapitalizációja a cégnek 350 millió Dollár körül van csak. Egy szó mint száz, hatalmas a potenciál. A kihívás az, hogy hány év míg ezek a terápiák elérhetővé válnak. Lehet hogy 3, de lehet hogy 10 is, vagy több. De rengeteg betegségre fejlesztenek ilyen megoldásokat, ezért a piac még így is hatalmas. Ráadásul a ClearPoint a klinikai szakasz mellett az az előtti kutatási szakaszra („Pre-Clinical”) is kiterjesztette már a szolgáltatását, mindez számokban azt jelenti, hogy a csak jelenleg is tesztelés alatt lévő gyógyszereknek köszönhetően, az ezeknek még a piacra kerülése előtti időszakában is, a pénzügyi lehetőség kb 400-500 millió Dollár. Ezzel könnyedén el tud lenni a cég amíg elkezdenek a sikeres kimenetelű kutatások megjelenni a piacon, 3-7 vagy 10 év múlva.

Összegzésként, a CLPT célja az elsődleges génterápia „bejuttató” cégnek lenni a piacon. Nem csak a pénzügyi megtérülés lehet hatalmas ebben a befektetésben, hanem az orvoslásnak eme a jövőt idéző területén történő fejlemények követése és megértése is érdekes elfoglaltság, és talán még egy kis jót is tesz a világban az ember részvényesként. Egyelőre happy vagyok, hogy a befektetőjük vagyok.

Ez nem befektetési tanács. A jogi nyilatkozatomat itt találod: Link.